14

KASIM

Aslını Sorgulamak

İNCELEME

Konferanslarda sorduğumda, “Cumhuriyet tarihinde içki en çok hangi ilimizde içilmiştir?” diye, genel cevap şu:

“Konya!”

Konya’nın içkide Türkiye birincisi olduğunu herkes adeta ezbere biliyor. Emin miyiz? Ezbere bildiğimiz pek çok bilginin doğruluğundan emin miyiz?

Ankara’da Tekel arşivi sanırım açık, meraklısı gidip bakar. O zamanlar bilgisayar yok. Deftere elle yazılıyor. Cumhuriyet tarihinde Konya’mız, Cumhuriyet tarihinde bir kez bile ilk beşe girmemiştir. 5., 4., 3., 2. ve 1. olmamıştır. Ama bizler çocukluğumuzdan beri Konya’nın içkide birinci olduğunu düşünürüz. Olsa ne olur? Ama başka illere ayıp oluyor galiba. Doğru bir bilgi değil.

Sanırım, Tekel varken Konya’da çok büyük içki stoklama depoları vardı. Ankara’da üretilir. Konya depolarında stoklanır, biraz güneyden, Aksaray üzerinden bütün Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu bölgemize dağıtılırdı. Aksaray, Türkiye’nin en büyük makasıdır.

Konya’ya dışarıdan gelenler bakardı, “Yahu” derdi “Konya’ya gittiğimde gördüm. Ankara’dan kamyon kamyon içki geliyor. Bu Konyalılar da amma içiyor.” Yemin etse, başı ağrımaz.

Doğruluğuna emin olduğumuz pek çok bilgiyi, aslını sorgulamadan ezbere kabullenmemekte yarar var. Konya hiçbir zaman beşinci dahi olmamıştır. Mesela…